Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (Cookie). Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce Cookies. Zamknij okno
Zapraszam na stronę: Kancelaria Warszawa

Zjednoczone Emiraty Arabskie rozważają wprowadzenie funduszy emerytalnych … i co z tego wynika dla Polski ?

Financial Times poinformował w swoim cotygodniowym dodatku FTfm, że Zjednoczone Emiraty Arabskie rozważają wprowadzenie funduszy emerytalnych dla zagranicznych pracowników (UAE plans pensions for expatriates. Sophia Grene, 31.10.2011).

W kontekście zmian w polskim systemie emerytalnym wprowadzonych przez rząd Tuska (ograniczenie składki trafiającej do OFE) warto przyjrzeć się argumentom podnoszonym przez zwolenników nowych rozwiązań w ZEA. Pierwszym celem jest … wzrost gospodarczy. Jako długoterminowi inwestorzy fundusze emerytalne grają bowiem kluczową rolę w rozwoju rynków kapitałowych – zarówno udziałowych jak i instrumentów dłużnych. Dodatkowo promują one rozwój rynku zarządzania aktywami i stymulują rozwój nowych instrumentów finansowych.

Warto zainteresować się tymi argumentami w kontekście naszej debaty o OFE, w której ten element ostatnio jest praktycznie pomijany. Wysuwanie tego argumentu na pierwszy plan w debacie toczącej się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pokazuje jaka przepaść dzieli sytuację demograficzną Polski i ZEA… Tam nie ma problemu gwałtownie starzejącego się społeczeństwa, niskiej dzietności, kwestii źródeł finansowania świadczeń. Mimo to fundusze emerytalne i tam postrzegane są jako istotna szansa. A my jak zwykle pod prąd – w ubiegłym roku ograniczyliśmy rolę OFE na naszym rynku kapitałowym „obcinając” składkę transferowaną do OFE z 7,3% do 2,3%... Czy na koniec przyjdzie nam powtórzyć za Wyspiańskim: „Miałeś chamie złoty róg…” ?
8 listopada 2011 r.
Paweł Pelc
(www.nowyekran.pl)


Zapraszam na stronę mojej kancelarii: Kancelaria Warszawa | kancelariapelc.com