Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (Cookie). Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce Cookies. Zamknij okno
Zapraszam na stronę: Kancelaria Warszawa

Recydywa KNF

W styczniu 2012 r. KNF wydał rekomendacje dotyczące wypłaty dywidendy przez powszechne towarzystwa, teraz podobną regulację wprowadził dla zakładów ubezpieczeń/reasekuracji.

Intencje KNF są oczywiste – instytucje finansowe powinny zgromadzić jak najwyższe kapitały, bo idą trudne czasy, kryzys się nie skończył, nowe regulacje zaostrzą wymogi kapitałowe.
Tylko te metody – rekomendacje i zalecenia kierowane do PTE czy ubezpieczycieli i reasekuratorów wydawane są bowiem przez KNF bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, a do tego między posiedzeniami Komisji (choć nie ma śladu na stronie KNF, by w sprawie ich wydania odbyło się także głosowanie w trybie obiegowym). Wydając swoje rekomendacje i zalecenia KNF tworzy regulacje prawne, mimo, że nie ma do tego podstaw i bardzo precyzyjnie reguluje okoliczności, w których wypłata dywidendy nie może nastąpić, a kiedy powinna być ograniczona. Zastępuje w ten sposób parlament, gdyż ponieważ ogranicza w ten sposób  prawo własności, to jest to materia zastrzeżona do regulacji ustawowej.
Szkoda, że w ten sposób polski rynek finansowy coraz dalej oddala się od standardów przejrzystości i pewności prawa, i to za sprawą organu, który powinien stać na ich straży.
Paweł Pelc
15 lutego 2012 r.


Zapraszam na stronę mojej kancelarii: Kancelaria Warszawa | kancelariapelc.com